Když teambuilding nejede dle plánu

Plánovaný týmový víkend na luxusním statku Statek Otovice se setkal s řadou nepředvídatelných výzev, jako výpadek elektřiny a topení. Původní plány na agroturismus a odpojení od elektroniky se změnily. Naše schopnost spolupráce a týmového řešení problémů byla podrobena zkoušce, ale nakonec jsme se dokázali přizpůsobit, slavit úspěchy a odcházeli jsme z této zkušenosti silnější.

Začátek byl dobry

Po intenzivní několikatýdenní přípravě Team-buildingu se naše třída vydala v prvním únorovém víkendu roku 2023 na cestu do luxusního statku jménem Statek Otovice. Všechno bylo krásně připravený a naplánovaný, ale nic nás nemohlo připravit na výzvy, které nás potkaly. V pátek ráno jsme společně auty opustili parkoviště před univerzitou a po 3 hodinách cesty jsme byli na místě. Všichni jsme byli zcela bez sebe, když jsme se poprvé porozhlédli kolem sebe. Luxusní vila v rustickém stylu, která byla nabitá moderním vybavením se vším, co bylo potřeba. Nechyběl ani bazén, sauna, vířivka a další věci, které jsme neváhali hned vyzkoušet.

Naše první noc na statku byla skvělá. Přesně tak jak byste si představili 22 vysokoškolských studentů samotných na chatě. Nicméně se pojďme prvně podívat na náš plán na víkend, abychom mohli srovnat očekávání a realitu.

Očekávání a originální plán

Po prvním brainstormingu o tom, co bychom měli dělat v duchu budování našeho týmu, jsme se dostali k myšlence agroturismu – změnit víkend moderního životního stylu návratem do přírody a aktivně spolu spolupracovat, abychom zvládli překonat všechny překážky. No, jak vidíte, tento původní nápad se s touto luxusní vilou rychle změnil, ale na konci našeho příběhu bude tato pointa dávat dokonalý smysl. Také jsme si naplánovali, že bychom měli vytvořit menší týmy, které se budou každý den starat o zábavu a jídlo. Dalším skvělým nápadem bylo minimalizovat používání našich telefonů a elektronických zařízení, abychom se skutečně poznali. Takže poté, co jsme se rozhodli o tom jakým duchu teambuilding zrealizujeme, který by vyhovoval našim potřebám, se menší skupina studentů pustila do práce na výběru místa, rezervaci a celkové organizaci.

Později se objevilo pár problémů…

Po prvním pohledu na toto kouzelné místo jsme se vydali na průzkum okolí. První noc jsme si užili bez jakéhokoli tlaku a omezení, ale tento pocit nám dlouho nevydržel. Kolem třetí hodiny ranní vypadla elektřina. Nejprve jsme si mysleli, že je to jen snadno odstranitelný problém, a tak jsme pokračovali v noci s tím, že se o to postará někdo jiný. Ale nebylo tomu tak. Probudit se druhý den ráno s částečně zmrzlými částmi těla nebyl ten nejlepší pocit ze všech. Ukázalo se, že všude v okolí vypadla elektřina. Alespoň jsme v tom nebyli sami, že?

No a tady jsme si začali uvědomovat, do čeho jsme se to vlastně namočili. Po několika debatách jsme zjistili, že jsme uprostřed ničeho, bez jídla, bez topení a bez elektřiny. Vytvořil se tedy první záchranný tým, který bych rád nazval „záchranný tým“, protože přesně tak jsem se cítil. Museli jsme doslova cestovat asi hodinu, abychom si obstarali nějaké jídlo a také dřevo. Jak se ukázalo, náš jediný způsob, jak si něco připravit, byl malý venkovní gril. Po době, která nám připadala jako věčnost, jsme se vrátili k našim hladovějícím kamarádům s jídlem, které jsme právě „ulovili“. S pomocí ostatních jsme rychle popadli všechny potřebné věci a začali vařit….. venku, zatímco sněžilo.

První jídlo, které jsme připravili, byl pozdní oběd a skládal se z „diy“ burritos, kde jsme připravili ingredience a každý si mohl udělat svou vlastní verzi. Poté jsme trochu uklidili, ale nakonec jsme se rozhodli nechat většinu věcí venku, protože jsme neměli funkční ledničku, ve které bychom mohli potraviny skladovat.

Zlomový bod

Po úspěšném vyřešení jednoho z našich problémů jsme se rozhodli, že si všichni zasloužíme zasloužený odpočinek. Všichni se usadili v různých skupinách, vedli rozhovory, hráli kulečník nebo různé stolní hry nebo se dívali na film na jednom z notebooků, které ještě neumřely. Odpolední volný čas nám ale něco narušilo. Všimli jsme si podivných zvuků vycházejících z radiátorů. Protože jsme neměli topení, někteří lidé se celý den snažili rozdělat oheň v krbu – ráno bez úspěchu, protože jsme měli jen mokré dřevo. Když se nám konečně podařilo krbem trochu zatopit, ukázalo se, že je to problém, protože krb nakonec přehřál celý topný systém a v potrubí se vytvořil tlak. Ukázalo se, že ty podivné zvuky znamenaly, že mohou každou chvíli explodovat. Následovala rychlá přestávka na psychické zhroucení, kterou jsme nakonec vyřešili tím, že jsme zavolali majiteli – který nám opravdu moc nepomohl – a pak uhasili oheň a úplně vypnuli topení. To byl ten krizový okamžik, kdy si všichni uvědomili, jak velká zodpovědnost je ve skutečnosti pracovat společně jako skupina. Později se začalo stmívat, a tak jsme po celém domě rozsvítili svíčky. Nakonec jsme se uklidnili, rozhodli se dokončit film a prostě počkat, až se vrátí elektřina. Najednou se tak stalo a celou vilou se rozlehl hlasitý jásot, když se rozsvítila první žárovka. Všichni jsme se tedy vrhli na jídlo, načerpali energii a rozhodli se dokončit, kde jsme včera skončili. Zrovna když jsme začali slavit, nastal nejtragičtější okamžik celé naší cesty. Následující obrázek nechť mluví sám za sebe.

Poslední večeře

Poté, co jsme si prošli různými stavy euforie a zhroucení jsme se rozhodli, že si opět ugrilujeme jídlo venku – s plnou parádou. Tehdy přišel náš osobní kuchař a jeho pomocníci, aby zachránili situaci a ugrilovali tu nejchutnější večeři, jakou jsme mohli mít – grilovaný steak se zeleninou.

Závěr

Koneckonců si myslím, že se všichni shodneme na tom, že jsme prožili skvělý víkend, i když se pokazilo všechno, co se pokazit mohlo. Rozhodně nás to naučilo nebrat jako samozřejmost to, co máme – stejně jako v případě agroturismu – snažit se najít řešení i ve zdánlivě nemožných situacích a v neposlední řadě se vždy snažit spolupracovat jako skupina. Nakonec každý je dobrý v něčem jiném a nikdy nevíte, kdy vám může někdo pomoci. Nakonec jsme se všichni o sobě navzájem hodně dozvěděli – o našich schopnostech řešit problémy, o tom, jak pracujeme pod tlakem, jak dobře dokážeme improvizovat, aby věci fungovaly, a jaká je naše hranice pití. Závěrem bych řekl, že právě toto je skutečný smysl teambuildingových aktivit. Za to, že jsme měli takovou příležitost, vděčíme Robertu Zichovi, celému ESBD za sponzorování našeho pobytu v Otovicích, „teambuildingovému“ týmu, „záchranářskému“ týmu a všem, kteří se na tomto skvělém zážitku nějakým způsobem podíleli.

Infinity Plus

Družstvo studentů ESBD.

Chceš více příběhů z ESBD?

Přihlaš se k odběru!